
Маруся Чурай || 23 листопада 2019 || Київський національний академічний театр оперети
Історичний роман у віршах видатної Ліни Костенко про легендарну українську поетесу Марусі Чурай вперше поставлено на сцені Національного академічного театру оперети. Інсценізація ліро-епосу «Маруся Чурай» - свого роду відповідь на запит сучасного суспільства про єдину можливість духовного відродження нації - важливості порятунку і збереження української ідентичності.
Роман «Маруся Чурай» виник в українській літературі в 1979 році, завдяки дивовижній точності зображення цілої епохи, став, по суті, художньої енциклопедією історії українського народу ХVII століття.
У своєму романі Ліна Костенко ототожнює українську історію з образом жінки, ображеної, змученої, але не зламану, а гордою, зберегла власну гідність. Історія ця мисляча і осмислює вона - саму себе.
В основі твору - відома балада «Ой не ходи, Грицю ...», сюжет якої має безліч інтерпретацій. Доля реальної української дівчини, вірші і пісні якої надихали загони на подвиги в ім'я України переказана Ліною Костенко живий, проникливою поетичної промовою.
Маруся засуджена бути повішеною за вбивство свого коханого Гриця. Дівчина не винна, приготований нею отрута, призначений був їй самій, бо прийняти зраду коханого Маруся не могла. Судді невблаганні. Навіть полум'яна промова Івана Іскри: «Ця дівчина не просто так Маруся. Це - голос наш. Ця пісня. Це - душа ... », не рятує піснярку. Тоді, крізь пожежі і розруху (під Полтавою йдуть страшні бої), козак Іскра відправляється до гетьмана шукати заступництва.
Три довгих дні перед стратою Маруся згадує все своє життя, немов сповідається. Втомлена, безневинна і знесилена вона чекає страти, як звільнення. Гетьман Хмельницький пише указ про помилування і лише за мить до страти, гонець, який прибув з указом, встигає звільнити дівчину.
Маруся вирушає паломницею до Києва. Вона бачить безмежну красу природи і розорену війною землю і тоді, дівчина забуває про особисте горе, вона складає пісні, розмірковує:
«Нащадкам нашим відмивати доведеться похмуру печаль від дурості і крові.
Чиновники - ті тяжко винні. А чим народу нашкодив народ?! »
"Маруся Чурай» Ліни Костенко - твір, яке сьогодні є надзвичайно актуальним, там дуже багато рядків, які, на мій погляд, відображають наш час », - стверджує режисер-постановник вистави Сергій Павлюк. Звучання постановки створено автентичним співом, музикою, яку мало хто чув. Жанрова спрямованість постановки, за визначенням режисера, близька по образності до поетичного театру - це поетична драма.
Художній керівник Національної оперети, н.а. Україна Богдан Струтинський, розпочинав свій шлях режисера постановкою творів Ліни Василівни Костенко, багато спілкувався з поетесою. Тепер, в 83 театральному сезоні нова постановка «Маруся Чурай» за Л. Костенко є в репертуарі Національної оперети України з лютого 2018 року.
Постановочна група:
-Режіссер-постановник - Сергій Павлюк
-Діріжер-постановник, хормейстер-постановник - Сергій Нестерук
-Балетмейстер-постановник - Юрій Бусс
-Художник-постановник - Сергій Ридванецький
-Художник по костюмах - Наталія Ридванецька
-Ассістент балетмейстера - Наталія Скуба
-Діріжер - Сергій Дідок
-Хормейтер - з. а. Україна Ружена Рубльова
-Світлове оформлення - Руслан Долинич, Андрій Севастьянов
-Звукорежіссер - Надія Сидорова
-Концертмейстери - Олена Опанасенко, Анна Поліщук, Любов Титаренко, Єлизавета Хляпова, Зоя Володарська
-Помощнікі режисера - Олена Ісаєва, Ольга Жмура, Максим Козолуп